עייפות מתמשכת והירדמויות פתאומיות
במהלך היום הם חלק מהשגרה שלך?

עייפות מתמשכת במשך היום הפכה לחלק מהשגרה שלך. כל כך הרבה פעמים קרה לך שבמהלך היום, בלי כל אזהרה מוקדמת, פשוט נרדמת. לפעמים לכמה דקות ולפעמים לשעות. חברים ומשפחה כבר כעסו עליך בגלל שנרדמת ופספסת ארועים, למרות שלא עשית את זה בכוונה, העייפות פשוט השתלטה עליך.
נשמע לך מוכר? 

דחף מוגבר לישון, חוסר היכולת לשמור על ערניות וערנות במהלך היום, והירדמות (לפעמים בלתי נשלטת), גם באמצע פעילויות שונות, יכולים להיות תסמינים של ישנוניות יתר ביום. ישנוניות יתר ביום היא אחד המאפיינים העיקריים של נרקולפסיה.

/

ישנוניות יתר ביום היא מצב רפואי אמיתי שחשוב לאבחן

מענה על 8 שאלות אנונימיות בשאלון האבחון העצמי יעזור לך להסביר את התסמינים לרופא.ה שלך

ישנוניות יתר ביום – שאלון אבחון עצמי

מה הסבירות שלך לנמנם במצבים הבאים? לפניך 8 שאלות שעליך לענות עליהן בהתייחס למצבך ואורח החיים שלך לאחרונה. אפילו אם לא עשית חלק מהמצבים לאחרונה, עליך לחשוב כיצד מצבים אלה היו משפיעים עליך.

השתמשו בדירוג למטה וסמנו את המספר המתאים לכל סיטואציה
0 אף פעם לא אנמנם
1 סיכוי קטן שאנמנם
2 סיכוי בינוני שאנמנם
3 סיכוי גבוה שאנמנם

השאלות נלקחו מסולם אפוורת׳ לישנוניות, בדיקה סטנדרטית לשימוש צוות רפואי המסייע להעריך את רמת העייפות של אדם. שאלון זה אינו מיועד להחליף אבחון או ייעוץ רפואי לגבי התסמינים שלך ואפשרויות טיפול.

מענה על 8 שאלות אנונימיות בשאלון האבחון העצמי יעזור לך להסביר את התסמינים לרופא.ה שלך

שאלון מדד הישנוניות של אפוורת'

Epworth Sleepiness Scale

מה הסבירות שלך לנמנם במצבים הבאים? לפניך 8 שאלות שעליך לענות עליהן בהתייחס למצבך ואורח החיים שלך לאחרונה. אפילו אם לא היית בחלק מהמצבים לאחרונה, עליך לחשוב כיצד מצבים אלה היו משפיעים עליך.

1
מה הסבירות שלך להירדם בזמן ישיבה וקריאה?
1
2
3
4
5
6
7
8

השאלות שכאן נלקחו מסולם אפוורת׳ לישנוניות, בדיקה סטנדרטית לשימוש צוות רפואי המסייע להעריך את רמת העייפות של אדם. שאלון זה אינו מיועד להחליף אבחון או ייעוץ רפואי לגבי התסמינים שלך ואפשרויות טיפול.

1
התשובה שלך
0 אף פעם לא אנמנם
1 סיכוי קטן שאנמנם
2 סיכוי בינוני שאנמנם
3 סיכוי גבוה שאנמנם

השפעתה של נרקולפסיה על היום יום

נרקולפסיה היא מחלה כרונית (שנמשכת כל החיים) הגורמת לאנשים להירדם בפתאומיות ולהיכנס לשינה עמוקה במהלך היום. ישנוניות יתר ביום היא בדרך כלל התסמין הבולט ביותר של נרקולפסיה.

נרקולפסיה וישנוניות יתר ביום

במהלך היום יכולים להופיע ״התקפי שינה״, או פרצי שינה, שבהם מתעורר דחף פתאומי לישון בלי יכולת לשלוט עליו.
פרצי השינה יכולים להופיע בזמנים לא צפויים, למשל בזמן ארוחה או באמצע שיחה.
התנומה יכולה להימשך שניות, דקות, ואחריה מתעוררים רעננים, אך תחושת הישנוניות חוזרת תוך זמן קצר.

נגן וידאו

התקפי שינה

דחף בלתי נשלט לישון במהלך היום

נגן וידאו

עייפות מתמדת

קושי להישאר ערים ועירניים במהלך היום

נגן וידאו

הירדמות באמצע פעילות

הירדמות פתאומית למשך מספר שניות, גם באמצע פעילויות שגרתיות

״תמיד הייתי פעלתנית ועסוקה, אבל כל הזמן הרגשתי מותשת, ולא משנה כמה ישנתי. גם אם ישנתי 16 שעות בלילה, עדיין הייתי זקוקה ל-3 תנומות במהלך היום כדי להרגיש בסדר״

עמית, סובלת מנרקולפסיה וישנוניות יתר ביום

איך רופאות ורופאים
מאבחנים ישנוניות יתר ביום?

אחד הכלים המסייעים לאבחן ישנוניות יתר ביום נקרא מדד הישנוניות ע"ש אפוורת (Epworth Sleepiness Scale או בקיצור ESS). שאלון זה מודד את הסבירות של אדם להירדם במצבים יום יומיים, למשל בזמן קריאה, צפייה בטלוויזיה, שיחה עם חברים או נהיגה. בנוסף לשאלון, מבצעים בדיקה במעבדת שינה ובדיקת שינה במשך היום. בדיקת שינה במשך היום נקראת ״בדיקת חביוני שינה ביום״ (MSLT). היא בודקת כמה פעמים ולמשך כמה זמן אדם נרדם ונכנס לשינה עמוקה במספר הזדמנויות שניתנו לו לנמנם במהלך הבדיקה.

בנוסף, קיימת בדיקה להערכת ערנות (Maintenance of Wakefulness Test או בקיצור MWT) המשמשת את המכון הרפואי לבטיחות בדרכים או את רשות התעופה האזרחית האם להחזיר רישיונות נהיגה או טיס לאחר טיפול במחלה הגורמת לישנוניות יתר. בבדיקה ניתנות 4 אפשרויות להישאר ערים ברציפות עד 40 דקות, אחת לשעתיים, וכך אומדים את דרגת הישנוניות ואת היכולת לשמור על ערות.

רופאות ורופאים בתחומים שונים יכולים לאבחן ישנוניות יתר ביום.
אם יש לך סימנים ותסמינים של ישנוניות יתר, מומלץ לפנות לרופא.ת המשפחה שלך, למומחה שינה, או נוירולוג.

איך מטפלים בישנוניות יתר ביום
באנשים עם נרקולפסיה?

כדי לטפל בתסמין של ישנוניות יתר ביום בעקבות נרקולפסיה נהוג להמליץ על שינוי הרגלי השינה (למשל, נמנעים מחסך שינה, שומרים על סביבת שינה מתאימה ולפעמים ישנים בזמנים מתוכננים). בנוסף, המלצה היא להמנע מצריכה מוגזמת של חומרים מעוררים כגון קפאין. כמן כן, אפשר להיעזר בתרופות מרשם המעודדות עירנות או בתרופות ממריצות מסויימות. 

כדי לדעת מהי הדרך המתאימה עבורך לטפל בישנוניות יתר ביום,
יש להתייעץ עם הרופא.ה המטפל.ת.

סתם עייפות או הפרעת שינה?

ישנוניות יתר הינה תלונה שכיחה במאה ה-21. אצל רבים מדובר בתוצאה של חסך שינה. אולם, בשיעור לא מבוטל הגורם לישנוניות היתר הוא הפרעה באיכות השינה. שניים מהגורמים השכיחים לכך במבוגרים הם תסמונת דום נשימה בשינה ונרקולפסיה

נרקולפסיה: הפרעת השינה הנדירה שאתם לא מכירים

הם נרדמים לזמן קצר באמצע היום, חלקם חווים חולשת שרירים בזמן ערות ואף לעיתים הזיות. הסיבה – חוסר איזון במוח. הנה כל מה שצריך לדעת על נרקולפסיה ועל הטיפולים בה

סתם עייפות, או מחלת ישנוניות יתר?!

לא כל מי שישנוני במהלך היום נחשב לחולה, אך אם קרה שישנתם שמונה שעות ברצף ואתם עדיין עייפים, נרדמים ומתקשים להתרכז ולתפקד, ייתכן שהגורם לכך הוא הפרעת נשימה חסימתית בשינה (OSA), שלא מאפשרת לכם להפיק את המיטב מזמן השינה שלכם

כיצד מתגברים על ישנוניות יתר בשעות היום?

מנקרים מול הטלוויזיה? מפנטזים על שנ"צ? יכול להיות שאתם סובלים מישנוניות יתר – אחת מבעיות השינה הנפוצות ביותר בקרב המין האנושי. מהן הסיבות שמובילות לעייפות יתר ואיך מטפלים בה? שאלנו מומחים

״לפעמים כל כך קשה לי להחזיק את עצמי ערה, עד כדי כך שהגוף שלי כואב. קשה לי להכין ארוחות, לקפל כביסה או ללכת לעבודה. אני מפספסת פגישות שקבעתי, מאחרת אליהם או שוכחת לעשות מטלות. זה לסמוך על אחרים שינהגו במקומי, וקשה להתגבר על העייפות לא משנה כמה אני מנסה״

לאה, סובלת מנרקולפסיה וישנוניות יתר ביום

כל הזכויות שמורות לניאופרם ישראל© | תקנון האתר ותנאי שימוש ומדיניות פרטיות  | הצהרת נגישות

האתר מוגש כשירות לציבור מטעם חברת ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ; המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם הרופא.ה המטפל.ת. טרם השימוש בתרופות ו/או בכל שינוי באורחות חיים, וכן באם מצוין באתר, יש להתייעץ עם רופא.ה ולקבל חוות דעת המסתמכת על אבחנה רפואית מקצועית. יש לעיין בעלון לצרכן כפי שאושר על ידי משרד הבריאות הישראלי למידע נוסף ולפני שימוש בתרופה. ניאופרם דואגת לספק מידע עדכני ואמין ככל שניתן באתר זה; יחד עם זאת, ניאופרם אינה מתחייבת לעדכניות מוחלטת ולשלמות מוחלטת של המידע, בנוגע לתחומים המסוקרים באתר.

כל שימוש שייעשה במידע המופיע באתר הוא על אחריות המשתמשים בלבד.

 

לפרטים נוספים או לשאלות, יש לפנות לרופא.ה / רוקח.ת / אח.ות מטפל.ת.

המידע נכון לתאריך 08.2023

1361-APR-2023

נרקולפסיה: הפרעת השינה הנדירה שאתם לא מכירים

הם נרדמים לזמן קצר באמצע היום, חלקם חווים חולשת שרירים בזמן ערות ואף לעיתים הזיות. הסיבה – חוסר איזון במוח. הנה כל מה שצריך לדעת על נרקולפסיה ועל הטיפולים בה

לשינה תקינה חשיבות לבריאות הפיזית והנפשית שלנו. אולם למרות זאת, גם בניסיון לנהל אורח חיים בריא ככל האפשר, קיימים מספר מצבים רפואיים שעלולים להפריע לשינה תקינה. ההפרעות הללו עלולות להוביל לישנוניות יתר במהלך שעות היום, השעות המיועדות לפעילות, יצרנות ורעננות.

נרקולפסיה היא אחת מבין הפרעות השינה האלה. הבסיס למחלה הוא חוסר של מרכיב במוח שנקרא אורקסין (מוכר גם בשם היפוקרטין), וזהו אחד הגורמים לחוסר האיזון בזמני השינה. האורקסין מייצב אותנו בין שלושת המצבים – מצב שינה, מצב ערנות, ומצב חלום. כשיש חוסר באורקסין במוח, נוצר מצב של מעבר חופשי מדי בין שלושת המצבים ולעיתים גם חוסר תיאום, ולכן הישנוניות מגיעה במהלך היום.

"יש מצבים שנקראים ישנוניות יתר. הם מתחלקים לישנוניות ראשונית ומשנית", מסבירה ד״ר דניאל וסרמן ברקוביץ׳, נוירולוגית בבית החולים שערי צדק ומומחית שינה מוסמכת ע"י האיגוד האירופאי ESRS. "בישנוניות ראשונית ישנם כמה מצבים, כאשר אחד מהם הוא נרקולפסיה וגם היא מחולקת למחלה עם קטפלקסיה ולכזו ללא קטפלקסיה. קטפלקסיה היא למעשה אובדן טונוס שרירים ללא איבוד הכרה. היא יכולה להתבטא בצניחת העפעפיים, הצוואר או הראש ועד למקרים יותר משמעותיים בהן הברכיים קורסות". לדבריה של ד"ר וסרמן ברקוביץ', ברוב המקרים המצב הזה מופיע כתוצאה מתגובה למצב אמוציונאלי. "המצב הקלאסי זה צחוק, אבל זה גם יכול להיות קשור לעצב ולצער מאוד גדול. יש קשר למערכת הלימבית שהיא מערכת הרגש שמהווה טריגר לנפילות האלה".

שכיחות המחלה ומאפיינים

״בישראל השכיחות נמוכה יחסית לעולם, אבל מתקיים אצלנו ויכוח אם זה בגלל אבחנת-חסר", אומרת ד"ר וסרמן ברקוביץ'. בישראל נהוג להגיד ׳שינה זה לחלשים׳ ויותר מדי אנשים מאמינים בכך שניתן להתגבר על הישנוניות, או להדחיק אותה. בנוסף, בישראל יש אתגר נוסף שמקשה על הפרדה בין ישנוניות יתר על רקע סביבתי לבין הפרעות שינה ראשוניות, והוא הצבא. החיילים עברו לכאורה לשבע שעות שינה אבל רובם ישנים הרבה פחות, ואז יש תופעות דומות של ישנוניות יתר, אך הן נובעות מחסך בשינה ולא ממחלה. גם בני ובנות הנוער בתיכון ישנים הרבה פחות ממה שהם זקוקים לו״.

״כשמסתכלים על מאפייני מגדר, אז יש שוויון בין המגדרים ומבחינת גיל זה יכול לקרות בכל גיל, אבל אנחנו רואים שתי נקודות זמן שכיחות יותר של אבחון. הנקודה הראשונה היא סביב גיל העשרה המאוחר, והשנייה מגיעה בסביבות גיל 35, כך שזו מחלה של צעירים יחסית. רק 5% מהאבחנות הם מקרים משפחתיים, כך שזו לא מחלה בעלת מאפיינים משפחתיים ברוב המוחלט של המקרים״.

ישנם טיפולים חדשים המסייעים לשמור על עירנות ביום ומיועדים לחולי נרקולפסיה וכן לחולים שסובלים מישנוניות יתר על רקע דום נשימה בשינה.

כאשר ישנה אבחנה פורמלית שאכן מדובר בנרקולפסיה ונשללו ישנוניות יתר מסיבות אחרות כמו דום נשימה בשינה או הפרעה בתזמון שינה והפרעת תנועות בשינה, הטיפול מתחלק לכמה מישורים, כשהראשון ביניהם הוא התנהגותי, ורק לאחר מכן נתחיל שימוש בתרופות.

"חשוב לדעת כי הבסיס לטיפול בהפרעות שינה הוא שמירה על הגיינית שינה נכונה, שמירה על תזמון שינה נכון, וזה נכון לכלל האוכלוסייה, אבל במיוחד לאלה שסובלים מהפרעות שינה", מסבירה ד"ר וסרמן ברקוביץ'.

במידה וזה אינו עוזר, אפשר להתחיל טיפול תרופתי. "ישנם טיפולים שמתווים לשיפור העירנות לסובלים מישנוניות יתר, כאשר התרופות פועלות בכך שהן מעלות במוח ריכוזים של חומרים שמעודדים עירנות. מבין התרופות שעוזרות לישנוניות היתר, יש תרופות שעובדות בכמה ערוצים להגברת ערנות על ידי הגברת חומרים מעוררים במוח (כמו דופמין, נוראפינפרין והיסטמין ואף טיפול  משולב דופמין ונוראפינפרין).

בשנת 2022 הוסיף איגוד הלב האמריקאי את השינה כמדד השמיני לבריאות קרדיווסקולרית ובכך הכיר בתרומת השינה לבריאות.

להפרעות שינה יש השלכות על הבריאות הכללית, וכמובן על התפקוד היומיומי, וחשוב לתת לכך את הפתרון שמתאים לכל אחד ואחת מכם. 

מוגש כשירות לציבור בחסות חברת ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ

חפשו מפסיקים_לפהק

1481-JUNE-2023

סתם עייפות, או מחלת ישנוניות יתר?!

ד"ר יואל רייטר יו"ר וועד החברה הישראלית לחקר השינה, המרכז להפרעות שינה במרכז הרפואי הדסה והפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית

לא כל מי שישנוני במהלך היום נחשב לחולה, אך אם קרה שישנתם שמונה שעות ברצף ואתם עדיין עייפים, נרדמים ומתקשים להתרכז ולתפקד ייתכן שהגורם לכך הוא הפרעת נשימה חסימתית בשינה (OSA)  שלא מאפשרת לכם להפיק את המיטב מזמן השינה שלכם. הבשורה הטובה היא שישנם כיום טיפולים מתקדמים למכלול התסמינים של המחלה המאפשרים להגיע לתפקוד מלא ולאיכות חיים טובה לצידה.

ישנוניות יתר הינה תלונה שכיחה במאה ה-21. אצל רבים מדובר בתוצאה של חסך שינה. אולם, בשיעור לא מבוטל הגורם לישנוניות היתר הוא הפרעה באיכות השינה. אחד הגורמים השכיחים לכך במבוגרים היא תסמונת דום נשימה בשינה. מדובר במחלה שנגרמת בעקבות חסימה חוזרת ונשנית של דרכי הנשימה במהלך השינה, עם הפרעה לחמצון, לאוורור או לרצף השינה. לחסימה גורמים רבים כגון השמנה,  תגובתיות ירודה של שרירי הנשימה ועוד. החולים בדום נשימה בשינה  חווים שלל תסמינים והביטוי השכיח של המחלה הינו נחירות, שלעיתים מלווה בחנק במהלך השינה הגורם להתעוררויות והפסקות נשימה שנצפות ע"י בני הזוג. כמחצית מהחולים מתלוננים על ישנוניות יתר יומית – שפירושה חוסר היכולת להישאר ער או ערני במהלך שעות היום (EDS). ישנוניות יתר יכולה להתבטא בדחף בלתי נשלט לישון בזמנים לא מתאימים, בצורך בשינה מרובה אך גם בקשיי ריכוז ותפקוד לקוי במהלך היום ובהתקפי שינה באופן בלתי צפוי. אחת התוצאות הקשות של ישנוניות יתר היא הסיכון המוגבר לתאונות דרכים בסובלים מכך.

במי המחלה פוגעת?

דום נשימה בשינה הינה אחת מהפרעות השינה הנפוצות ביותר עם שכיחות שהוערכה בעבר בכ 2-4% מהאוכלוסייה עם עליה ניכרת בשנים האחרונות. שכיחות המחלה הינה דומה בנשים ובגברים עם זאת בפועל קיים תת-אבחון בנשים. בנוסף, קיימת שכיחות גבוהה יותר בסובלים ממשקל יתר. כאמור, ישנוניות היתר יכולה לגרום גם לסימפטומים כגון "עמימות" מנטלית, בעיות בזיכרון או במיקוד העיניים, תשישות וירידה באנרגיה. זוהי לא סתם "עצלנות" או תשישות שניתן לשלוט בה אלא תוצאה פיזיולוגית ישירה של המחלה. בנוסף לכך, לדום נשימה בשינה יכולות להיות השלכות בריאותיות רבות כגון עלייה בלחץ הדם, סיכון להתפתחות של מחלות לב, הסינדרום המטאבולי, סיכון לשבץ ועוד. כל אלו, מלבד התופעות שהוזכרו לעיל, גורמים לירידה חדה באיכות החיים של החולים במחלה.

כיצד נאבחן דום נשימה בשינה?

דום נשימה בשינה מאובחן לרוב בבדיקה במעבדת שינה, בבית או במעבדה עצמה. בבדיקה נבדקים מספר הפסקות הנשימה ביחס למשך השינה, רמת הרוויה של החמצן בדם, הדופק במהלך השינה ומשתנים רבים נוספים. חומרת ההפרעה נקבעת על פי מדד מספר הפסקות הנשימה המלאות והחלקיות במהלך שעת שינה אחת. מצב שינה תקין משקף אפשרות של עד 5 הפסקות נשימה בשעה, המצב נחשב לנורמלי. בין 5 ל-14 הפסקות נשימה מבטאות חומרה קלה של המצב, בתנאי שלנבדק ישנן תלונות. חמש-עשרה ויותר הפסקות נשימה בשינה מגדירות מחלה בחומרה בינונית עד קשה.

דרכי טיפול

ההחלטה על הצורך בטיפול מבוצעת לרוב באחת ממרפאות השינה בהתאם לתלונות ולדרגת החומרה ובתפירה אישית למטופל. עבור דרגות המחלה הקלות יותר אין תמיד צורך לטפל וניתן להתמקד בצעדי מניעה שימנעו מהמצב להחמיר כדוגמת ירידה במשקל או שינוי  בתנוחת השינה. כאשר התלונות משמעותיות או החומרה בינונית או קשה מומלץ לרוב טיפול ספציפי כדוגמת שינה עם מכשיר CPAP

(לחץ חיובי) או התקן דנטלי. אצל חלק מהמטופלים התלונה העיקרית הינה ישנוניות יתר. מרבית המטופלים מרגישים שיפור בישנוניות תחת הטיפול. אולם, חלק לא מבוטל מהנבדקים אינו משתפר או שאינו מסתגל לטיפול. אצל מטופלים אלה ישנו יתרון ותועלת בטיפול בישנוניות עצמה – מדובר בטיפול משולב במנגנון ייחודי שמותווה לטיפול במחלה ועונה על הצורך הרפואי לחולים אילו שהשימוש במכשיר CPAP אינו מספק עבורם. הטיפול הוא פומי ומביא לשיפור ברמת העירנות במהלך היום ובהרגשה של המטופלים המביאה גם לשיפור משמעותי באיכות חייהם.

מוגש כשירות לציבור בחסות ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ

למידע נוסף חפשו מפסיקים_לפהק

1482-JUNE-2023

כיצד מתגברים על ישנוניות יתר בשעות היום?

מנקרים מול הטלוויזיה? מפנטזים על שנ"צ? יכול להיות שאתם סובלים מישנוניות יתר – אחת מבעיות השינה הנפוצות ביותר בקרב המין האנושי. מהן הסיבות שמובילות לעייפות יתר ואיך מטפלים בה? שאלנו מומחים.

מי מאיתנו אינו מרגיש עייף במהלך יום עבודה ארוך, מפהק מול מסך המחשב, מנקר מול הטלוויזיה ומשתוקק להיכנס כבר למיטה לתנומה קלה או איזה שנ"צ? מדובר בדפוסי התנהגות טבעיים למדי, אולם כאשר הללו מופיעים בתדירות גבוהה, חובה להיבדק אצל רופא מומחה כיוון שישנוניות יתר בשעות היום מסוכנת למדי, במיוחד אם היא נובעת מתסמונת דום נשימה בשינה.

בני האדם מבלים כשליש מחייהם בשינה מאחר והגוף והמוח זקוקים למנוחה והתרעננות. השינה חיונית לתפקודנו הפיזיולוגי, הנפשי והקוגניטיבי, וממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחותם הפיזית של ילדים ובני נוער.

אורח החיים המודרני והמאוד אינטנסיבי פוגע במספר שעות השינה ובאיכותה, ולראיה קיים קשר הדוק בין תוחלת חיים נמוכה ותפקוד פיזי ונפשי לבין מחסור בשינה. "חסך שינה מאפיין את אורח החיים במאה ה-21 והוא הסיבה העיקרית להופעת ישנוניות יומית. ישנוניות היא חלק מהפיזיולוגיה שלנו (צריך להיות ישנוני בשעות הערב-לילה כדי להירדם), אולם כשהישנוניות מופיעה בשעות שבהן אנו אמורים להיות ערים אזי מדובר בפתולוגיה", אומרת פרופ' ריבי טאומן, מנהלת מכון סגול-שרצקי לרפואת שינה במרכז הרפואי תל אביב איכילוב.

ישנוניות יתר מתאפיינת לדבריה בנמנומים, ניקורים או הירדמויות לא רצוניות לרוב במצבים מונוטוניים או משעממים, כלומר כשהלוקים בה אינם פעילים. התופעה גם עלולה להיות מלווה בהפרעות בריכוז ובזיכרון.

מלבד המחסור בשינה שמלווה בדחף מוגבר להשלמת שעות שינה ותשישות יתר, פרופ' טאומן מציינת שהסיבות הנוספות להופעת ישנוניות יתר יומית הן הפרעת שינה כגון דום נשימה בשינה, תנועות רגליים שקוטעות את השינה, שיבושים בדפוסי שינה-עירות (למשל בקרב עובדי משמרות), הפרעה במערכת הסירקדיאנית ("השעון הביולוגי"), נרקולפסיה (נרדמות) ונטילת תרופות כמו אנטי היסטמינים שעלולות לגרום לישנוניות.

"חשוב מאוד לזהות את ישנוניות היתר"

ישנוניות יתר בשעות היום (Excessive Daytime Sleepiness) היא אחת מבעיות השינה הנפוצות ביותר בקרב המין האנושי, והיא נותנת את אותותיה לפי האגודה הלאומית לשינה בארה"ב, על כ-30% מהאוכלוסייה הבוגרת מספר ימים בחודש, ועל כ-20% מספר ימים בשבוע. "חשוב מאוד לזהות את ישנוניות היתר שקלה יחסית לזיהוי, כי יתכן שהיא גורמת לדברים אחרים שלא ניתן לראותם כמו הסיכון להתקף לב והסיכון ללחץ דם גבוה", עומד פרופ' אביב גולדברט, מנהל מחלקת ילדים במרכז הרפואי סורוקה ומטפל בהפרעות שינה, על החשיבות שבאבחון התופעה.

ישנוניות יתר עלולה, לדברי פרופ' גולדברט, להופיע כבר בשנותיו הראשונות של האדם, בצורה למשל של נרקולפסיה, מחלה הנחשבת לנדירה ועוד יותר נדירה בישראל מסיבות גנטיות. פרופ' גולדברט מציין שתופעת הישנוניות הכי נפוצה בקרב בני הגיל השלישי ומעלה.

הסיבות השכיחות לתופעת העייפות יתר ביום בישראל הן עודף והתמכרות למסכים, תזונה לקויה ועודף משקל. אנשים שמתמודדים עם ישנוניות יתר סובלים לדברי פרופ' טאומן מירידה מתמשכת בריכוז ובעירנות, ולכן "נמצאים בסיכון מוגבר למעורבות בתאונות דרכים ותאונות עבודה, נתונים לשינויים תמידיים במצב הרוח וסובלים מפגיעה באיכות העבודה, בקשרים החברתיים ובאיכות החיים שלהם".

כיצד מטפלים בישנוניות יתר?

ישנם מספר כלים סובייקטיביים ואובייקטיביים לבדיקה ואיתור של ישנוניות יתר יומית. הכלי הראשון והנפוץ ביותר בעבודה הקלינית ובמחקר הוא מדד/שאלון הישנוניות של אפוורת' (Epworth Sleepiness Scale). הנבדק מתבקש לענות ב"לא, אולי וכן" על סיכויו להירדם בשמונה מצבים נפוצים כמו: קריאה בישיבה, צפייה בטלוויזיה, בנסיעה הן כנוסע והן כנהג ועוד. "השאלון אשר זמין באינטרנט, מאוד פשוט ומבוסס ניקוד (0=שום סיכוי להירדם ועד 3=סיכוי גבוה להירדם). אם הציון הכולל שלך הוא 10 סימן שאתה ישנוני ואם הציון מעל 18 הרי שאתה סובל מתסמיני ישנוניות יומית חמורים", מסביר פרופ' גולדברט. הנבדקים מעוררי הדאגה נשלחים למעבדות שינה לטובת בדיקות MSLT ו-MWT.

בניגוד ל'אפוורת' שנחשב לכלי סובייקטיבי, בדיקת זמן חביוני שינה (=MSLT Multiple Sleep Latency Test), היא אובייקטיבית להערכת ישנוניות יתר יומית. לאחר שנת לילה במעבדת שינה, הנבדק מקבל כל שעתיים, 4-5 הזדמנויות לנמנום תחת ניטור פוליסומנוגרפי מקובל.

(MWT (Maintenance of Wakefulness Test, בודקת את מידת העירנות (להבדיל מישנוניות) ומיועדת לרוב לנהגים במטרה להעריך את יכולתו של הנבדק לשמור על ערנות בתנאים מונוטוניים.

המקרים הקלים יחסית של ישנוניות יתר מטופלים באמצעות ניסיון לשנות את הרגלי השינה הפוגמים באיכותה. כלומר, הורדת זמן המסכים, הימנעות מקפאין לפני השינה, גמילה מעישון, תרגילי הרפיה, הורדת מפלס הדאגה, שינוי התזונה (בעיקר אכילה לפני השינה), הורדה במשקל ועוד.

מדוע השכיחות של הפרעות שינה עולה עם השנים?

אחת הסיבות השכיחות לישנוניות יתר יומית היא דום נשימה בשינה, קרי הפסקות נשימה במהלך השינה עקב חסימה בדרכי הנשימה העליונות. הפסקות אלה גורמות לירידת החמצן בדם ויקיצות מרובות. השכיחות של הפרעת שינה זו עולה לדברי פרופ' טאומן עם השנים, בעיקר בשל מגפת ההשמנה ושכיחותה היא 9% בקרב נשים ו-17% בגברים.

גורמים נוספים לדום נשימה בשינה הם מבנה הפנים והלסת התחתונה וחסימות דרכי אוויר באף, והיא מתאפיינת בנחירות, יובש בפה, נוקטוריה (הטלת שתן בשינה), שינה מקוטעת, הפסקות נשימה, כאבי ראש, שינה לא מרעננת וישנוניות יומית. ההפרעה מגבירה את הסיכון לחלות ביתר לחץ דם, מחלות לב, סוכרת, הפרעות בריכוז, הפרעות בתפקוד המיני, ירידה בזיכרון, ירידה קוגניטיבית, חרדה ודיכאון.

בתום אבחון הכולל גם בדיקה במעבדת שינה, הרופא המומחה ממליץ על טיפול מתאים בדום נשימה בהתאם למצבו של החולה. הטיפול היעיל והמומלץ ביותר הוא באמצעות סיפאפ (CPAP), מסכה מיוחדת שחובשים בעת השינה ומחוברת למכונה שמזרימה אוויר בלחץ קבוע במטרה להשאיר את נתיבי האוויר פתוחים, ובכך משפרת את השינה ואת איכות חיי המטופל. עם זאת, פרופ' טאומן מדגישה כי 5%-15% מהאוכלוסייה נידונה להמשיך לסבול מישנוניות יומית למרות הטיפול בסיפאפ. חולים אלה יטופלו באמצעות תרופות המגבירות את העירנות והריכוז.

"הטיפולים הקיימים בישנוניות יתר הם סימפטומטיים, מקלים על התסמינים אולם אינם מרפאים", מדגיש פרופ' גיורא פילר, מנהל מערך רפואת השינה במחוז חיפה וגליל מערבי של שירותי בריאות כללית, ומוסיף כי קיימות תרופות מעוררות אחדות בשוק שבסך הכל מתגברות על הבעיה.

תרופות אלה, ששתיים מהן אגב נכנסו השנה לסל הבריאות, טובות למרבית חלקי האוכלוסייה והן חייבות במרשם. "מדובר בתרופות שלוקחים אותן פעם ביום על הבוקר, והן מגבירות את הערנות של המטופל ונותנות לו אנרגיה למרבית היום. משך ההשפעה של רוב התרופות האלה הוא 12-16 שעות ובכוונה, כי לוהן פעלו לזמן ממושך יותר היו פוגעות ביכולת להירדם של הנוטלים אותן", מבהיר פרופ' פילר.

קיימות שתי משפחות עיקריות של תרופות מעוררות. המשפחה הראשונה מתבססת על נוירוטרנסימוטורים (מוליכים עצביים) מעוררים, כלומר תרופות אשר מעלות אדרנלין או דופמין במוח ו/או גם וגם במטרה לגרום לערנות יומית. המשפחה השנייה של תרופות עובדת על המערכת ההיסטמינרגית, כלומר העלאת מפלס הערנות באמצעות היסטמין.

קיימת קבוצה נוספת של תרופות לישנוניות יתר והיא הסטימולנטיות. תרופות אלה ניתנות בעיקר לסובלים מבעיות קשב וריכוז. "אלו הן תרופות ממריצות, מפעילות את כל המוח ולא חלקים ממנו באופן סלקטיבי כמו התרופות המעוררות", אומר פרופ' פילר.

"ישנוניות יתר נותנת את אותותיה על התפקוד היומיומי ובריאות המין האנושי ומעלה את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים, תאונות עבודה ועוד. למזלה של החברה האנושית ככל שהשנים חולפות והטכנולוגיה מתקדמת התרופות הולכות ומשתפרות. הן הופכות ליעילות יותר ועם פחות תופעות לוואי. מה גם שכבר כיום ניתן לשלב בין מנגנונים שונים של תרופות ומן הסתם גם השילובים הללו יהפכו לטובים יותר", מסכם פרופ' פילר.

מוגש כשירות לציבור בחסות חברת ניאופרם (ישראל) 1996 בע"מ

חפשו מפסיקים_לפהק

1586-JULY-2023

דילוג לתוכן